• GİRİŞ
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Zeynel Demirtaş Kimdir?

1984 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Müziğe eğilimi olmasında ortaokul ve lise yıllarında müzik öğretmeni olan Hasan Kutlubay Mutlu’nun da etkisi vardı. Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, müzik öğretmenine ait eğitim merkezinde ud dersleri almaya başladı. Bu sırada ailesinin desteği de yanındaydı. 

 

2009 yılında kıymetli hocası ve ud sazının saygıdeğer üstadı Yurdal Tokcan ile tanıştı. Bu tanışma hayatındaki dönüm noktalarından bir tanesiydi. Kendisinden ders alabilmek için İstanbul’da bulunması gerekliydi. Ancak mesafeyi bir engel olarak görmedi. Mersin ve İstanbul arasında üç yıl sürecek bir yolculuğa başladı ve sonunda 2012 senesinde İstanbul’a yerleşme kararı aldı. 

 

Aynı yıl Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Bölümü’nde konservatuvar eğitimine başladı. Bu dönemde dünyaca ünlü ud yapımcısı Faruk Türünz ile tanışma fırsatı yakaladı. Faruk Türünz Ud Atölyesi’nde çalışmaya başlayarak kıymet verdiği enstrümanının yapım sürecine de dahil oldu. Atölyede udun en önemli bölümlerinden biri olan ‘’kapak (ses tablası) ve balkon (direnç çıtası)’’ yapım tekniklerini öğrendi. Ve yıllar geçtikçe, icra ettiği enstrümanın yapımı konusunda kendini geliştirmesi, ud tekniğine ve müziğine olumlu olarak yansıdı.

Konservatuvardan mezun olduğu 2016 yılında, Okan Üniversitesi Müzik Yüksek Lisans bölümünü kazanarak eğitimine ara vermeden devam etti. Yüksek lisans eğitimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İsmek’te ud dersleri vermeye başladı. Üç yılı aşkın süreyle her seviye ve yaştan yüzlerce öğrenciye eğitim verdi. 

 

Hayatta her zaman istediği ve inandığının peşinden gitmeye çabaladı. Kestirmelere başvurmadan çıktığı yolda deneyimleri ile kendini geliştirdi. Detaylara olan takıntısı ve merakı sayesinde kendini ileri taşıdı. Öğrenmek sabır ve emek işiydi. Zihnini ve kalbini bu yola adayarak bildiklerini başkalarına da aktarmak amacı oldu. Verdiği yüz yüze derslerin yanı sıra online eğitim sürecini de başlatarak kendisi gibi mesafelere inanmayan kişilere ulaşmak ve dokunabilmek istedi. Çünkü tanıştığı ilk andan itibaren udu ile arasında var olan sevgi tarifsizdi. 

© Copyrıght 2020 Zeynel Demirtaş Müzik Prodüksiyon San. Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır. Tasarım ve Uygulama © TM Project
X